Projekt edukacyjny klasy II gimnazjum

       Żyjemy w rodzinie, społeczeństwie, państwie, na świecie. Na lekcjach wiedzy o społeczeństwie poznajemy zasady właściwego funkcjonowania wśród innych. Pod koniec ubiegłego roku zrealizowaliśmy mini projekt edukacyjny. Wybraliśmy tematykę, opracowaliśmy ankiety, podzieliliśmy się na grupy i przeprowadziliśmy badania wśród mieszkańców Pisza.
Zadaniem uczniów było prze-ankietowanie napotkanych przechodniów, którzy musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące tematyki świątecznej np.: jakie są Państwa wspomnienia/tradycje związane ze świętami, co znajduje się na świątecznym stole, czy łączycie Państwo dawne i współczesne zwyczaje świąteczne? itp.
Oczywiście udzielenie odpowiedzi nie zawsze było łatwe, bo jak tu zawrzeć tyle pięknych chwil w zaledwie kilku zdaniach. Warto dodać, że podczas naszej ankiety rozmawialiśmy z ludźmi w różnym wieku i różnej płci. Jednymi z ciekawszych wspomnień podzieliły się z nami siostry zakonne, które opowiadały o pięknych rodzinnych świętach i kuligu :-).
Każdy, kto zgodził się wziąć udział w naszym badaniu otrzymał na pamiątkę drobny upominek wykonany przez uczniów.
Na kolejnych lekcjach wosu podsumowaliśmy wyniki badań. Wynikało z nich, że święta spędzamy głównie w domu z rodziną, najchętniej wspominano kuligi oraz mikołaja i prezenty ( które często wręczał tata przebrany za Mikołaja :-). Zdecydowana większość z nas przyjęłaby na wigilię potrzebujących np. uchodźców.
Nasz projekt przebiegał w miłej atmosferze i pozwolił nam poczuć klimat nadchodzących świąt. Dzięki tego typu zajęciom uczymy się właściwych relacji, umiejętności rozmowy i jeszcze lepiej się poznajemy.
Paulina Kulągowska, klasa II gimnazjum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *